ناتو پیشنهاد روسیه درباره توقف استقرار موشک ها را بی اساس می داند

معاون دبیرکل ناتو گفت، مقامات بروکسل دلیلی برای قبول پیشنهاد روسیه برای توقف استقرار موشک های برد متوسط نمی بیند، برای اینکه معتقد است طرف روسی از قبل چنین موشک هایی را در خاک خود مستقر نموده است.

ناتو پیشنهاد روسیه درباره توقف استقرار موشک ها را بی اساس می داند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه کامرسانت، رز گته مولر معاون دبیرکل ناتو که پس از سه سال فعالیت در بروکسل، این پست را ترک می کند، در گفت وگو با خبرنگار این روزنامه، مواضع ناتو درباره پیشنهاد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برای توقف استقرار موشک های برد متوسط و کوتاه تر را تشریح کرد.

این دیپلمات آمریکایی اعلام نمود که ناتو برای گفت وگو درباره مسئله استقرار موشک های برد متوسط و کوتاه تر در اروپا آمادگی دارد، ولی دلیلی برای قبول پیشنهاد روسیه برای توقف استقرار این نوع موشک ها نمی بیند.

وی گفت: ما برای مذاکره با طرف روسی در این باره آمادگی داریم، ولی معتقدیم که پیشنهاد مربوط به توقف استقرار موشک ها از آنجا که روسیه از قبل موشک های استقرار زمینی که در چارچوب پیمان مربوط به نابودی موشک های بر متوسط و کوتاه تر منع شده بود را در خاک خود مستقر نموده است. بنابراین چنین پیشنهادی از طرف مسکو، کاملا بی اساس است.

معاون دبیرکل ناتو در سئوالی درباره امکان از سر گیری فعالیت شورای روسیه-ناتو شرح داد: ما در حال آنالیز این مسئله هستیم و معتقدیم که وجود این شورا عرصه مفیدی برای مذاکرات رسمی بین دو طرف بود و مقامات بروکسل همیشه از مصاحبه با مقامات روسی استقبال می نمایند. ولی در حال حاضر نمی توانم درباره سرنوشت این شورا صحبتی کنم.

خانم گته مولر همچنین درباره عضویت گرجستان و اوکراین در پیمان آتلانتیک شمالی گفت: مسلماً ما به همکاری های خود با هر دو کشور ادامه می دهیم، ولی تاکنون هرگز زمان مشخصی برای پذیرش اوکراین و گرجستان در ناتو اعلام نشده است، به این دلیل که این مسئله بستگی به روند اجرای توافقات دوجانبه و حل و فصل مسائل در این رابطه دارد.

وی یادآور شد: در روسیه باید درک نمایند که ناتو یک پیمان دفاعی است و اقدامات ما در رابطه با اعضای جدید و آینده در جهت تقویت امنیت و ثبات در منطقه نفوذ این سازمان است. البته من می دانم که در روسیه ناتو به عنوان یک تهدید محسوب می گردد و مسلماً هر کشوری این حق را دارد تا بر اساس منافع خود تصمیم بگیرد که چگونه امنیت خود را حفظ نموده و این مسئله ای است که در ناتو به آن احترام گذاشته می گردد.

لازم به یادآوری است، رئیس جمهوری روسیه به تازگی پیغامی را برای پایتخت های بعضی کشورها، از جمله اعضای ناتو ارسال نموده و در آن پیشنهاد خودداری از استقرار موشک های برد متوسط و کوتاه تر در خاک اروپا و دیگر مناطق دنیا را مطرح نموده است.

پوتین در پیغام خود یادآور شده که مسکو از قبل پیشنهاد دستیابی به چنین توافقی را به کشورهای پیمان آتلانتیک شمالی داده، ولی مقامات بروکسل به این مسئله علاقه ای نشان نداده اند. به گفته وی، روسیه بطور یک جانبه دست به چنین اقدامی زده و در استقرار موشک های دارای برد متوسط و کوتاه تر زمینی، پیش قدم نخواهد کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "ناتو پیشنهاد روسیه درباره توقف استقرار موشک ها را بی اساس می داند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناتو پیشنهاد روسیه درباره توقف استقرار موشک ها را بی اساس می داند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید