برگزاری دهکده دیابت در پارک لاله تهران، نیمی از دیابتی ها از بیماری خود بی خبرند

متخصص تغذیه با اشاره به اینکه حدود پنج میلیون ایرانی مبتلا به دیابت هستند گفت: تنها 6 درصد از دیابتی ها از بیماری خود اطلاع دارند و آن را کنترل می کنند.

برگزاری دهکده دیابت در پارک لاله تهران، نیمی از دیابتی ها از بیماری خود بی خبرند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، فرزانه شکیبافر، مدیر بخش آموزش و برنامه های حمایت از بیمار شرکت نوونوردیسک پارس در آستانه برگزاری دهکده دیابت در تهران گفت: این دهکده امسال 22 تا 24 آبان ماه در پارک لاله برگزار می شود که افتتاحیه این دهکده چهارشنبه 22 آبان از ساعت 14 تا 19 خواهد بود و در روز پنج شنبه و جمعه دهکده از 11صبح تا 18 دایر است.

وی با اشاره به اینکه این دهکده به مناسبت روز جهانی دیابت و با هدف پیشگیری و کنترل این بیماری برگزار می شود، گفت: 14 نوامبر تولد کاشف انسولین است و به همین مناسبت در جهان روز دیابت برگزار می شود.

مدیر بخش آموزش و برنامه های حمایت از بیمار شرکت نوونوردیسک ادامه داد: در این دهکده بخشی برای مراجعه کننده ها در نظر گرفته شده تا قند آن ها اندازه گیری شود و افرادی که در معرض خطر باشند به آن ها اطلاع داده خواهد شد همچنین برای دیابتی ها معاینه رایگان چشم و پا انجام می گیرد چرا که درگیری سلول های عصبی از عوارض دیابت است و می تواند روی عصب چشم و پای بیماران اثر گذارد.

شکیبا فر با اشاره به اینکه غرفه ای نیز برای آشپزی و طرز تهیه غذای سالم برای بیماران دیابتی در این دهکده برگزار می شود، گفت: برنامه های برگزاری دهکده دیابت جهت پیشگیری و کنترل این بیماری بسیار موثر است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس آخرین آمار فدراسیون بین المللی دیابت حدود 5 میلیون نفر در ایران مبتلا به بیماری دیابت هستند، اظهار داشت: این در حالی است که حدود نیمی از این افراد از بیماری خود اطلاعی ندارند و آن هایی نیز که خبر دارند، اکثرشان دیابت را کنترل نمی کنند و تنها 6 درصد دیابتی ها از بیماری خود اطلاعی داشته و آن را کنترل می کنند.

این متخصص تغذیه بیان داشت: بر خلاف اینکه اکثر افراد تصور می کنند دیابت یک بیماری ارثی است این موضوع صحت ندارد و حتی دیابت نوع یک که از کودکی بروز می یابد هرچند که قابل پیشگیری نیست، ولی نوعی بیماری خود ایمنی و نه ارثی محسوب می شود.

مدیر بخش آموزش و برنامه های حمایت از بیمار شرکت نوونوردیسک شرح داد: دیابت نوع 2 به شدت وابسته به سبک زندگی فرد است و در صورتی که فرد تحرک داشته باشد و غذا های سالم استفاده کند چاقی از او دور خواهد شد و در نتیجه از ابتلا به دیابت نیز مصون می ماند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "برگزاری دهکده دیابت در پارک لاله تهران، نیمی از دیابتی ها از بیماری خود بی خبرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری دهکده دیابت در پارک لاله تهران، نیمی از دیابتی ها از بیماری خود بی خبرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید