با اخذ مالیات از سلبریتی های پردرآمد موافقم، تحقیر بزرگان هنر با حقوق 180 هزار تومانی دولت

مدیر سابق مرکز موسیقی ارشاد به دانشجو گفت: اغلب هنرمندان پیشکسوت با 180 هزار تومان ارشاد زندگی خود را می گذرانند که در میان این هنرمندان، اسامی سرشناس موسیقی نواحی و اصیل موسیقی کشور به چشم میخورد.

با اخذ مالیات از سلبریتی های پردرآمد موافقم، تحقیر بزرگان هنر با حقوق 180 هزار تومانی دولت

گروه فرهنگ و هنر خبرنگاران: عباس اسماعیل گل؛ دهم آذرماه 98 دولت دوازدهم با تداوم قانون معافیت اقتصادیاتی ناشران و اهالی فرهنگ و هنر موافقت کرد. بر این اساس با مطالبه و پیگیری وزیر ارشاد و موافقت رئیس سازمان برنامه و بودجه، فعالیت های فرهنگی و هنری در سال آینده نیز همچنان از معافیت های اقتصادیاتی برخوردار خواهند بود. اما به محض انتشار این خبر در رسانه ها، بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر نظرات موافق و مخالف خودشان را در این باره مطرح کردند و بیشترین انتقادی که نسبت به تمدید این طرح مطرح می شد، به پرداخت نکردن اقتصادیات توسط سلبریتی هایی بود که با داشتن درآمد هایی نجومی از پرداخت اقتصادیات معاف هستند. حتی در شبکه های اجتماعی نیز کاربران بسیاری نسبت به این موضوع اعتراض کردند به همین بهانه با پیروز ارجمند ، آهنگساز و موسیقیدان که زمانی به عنوان مدیر مرکز موسیقی وزارت ارشاد انجام وظیفه میکرد درباره معافیت اقتصادیاتی اهالی موسیقی سخن به میان آوردیم که در ادامه از نظرتان میگذرد:

جناب ارجمند علی رغم گذشت چندین روز از جنجال های خبری تمدید معالفیت اقتصادیاتی هنرمندان، همچنان در این خصوص مباحث ادامه دارد. به نظر ما چرا این موضوع همچنان مورد توجه اهالی رسانه و هنرمندان قرار گفته است؟

با توجه به شرایط اقتصادی که این روزها مردم با آن دست و پنجه نرم میکنند، مسلما هر موضوعی که به مسائل اقتصادی مربوط گردد برای مردم اهمیت خواهد داشت و حساسیت اقشار مختلف مردم نسبت به معافیت اقتصادیات بعضی ها به همین خاطر است.

البته اغلب مردم به این نکته تاکید دارند که هنرمندان پردرآمد سینما و موسیقی نباید از معافیت اقتصادیاتی برخورار باشند

من هم معتقدم، دریافت اقتصادیات باید براساس درآمد هنرمندان سینما و موسیقی و تئاتر باشد، یعنی باید از هنرمندان و سلبریتی هایی که درآمدهای نجومی دارند، اقتصادیات هم گرفته گردد و اتفاقا جامعه هنری نیز از آن حمایت خواهد نمود ولی هنرمندانی که درآمد کمی دارند یا هنرمندان پیشکسوت که اصلا درامدی ندارد، همچنان باید شامل معافیت اقتصادیاتی شوند.

اینکه شما پیش از این گفته بودید که 25 خواننده پاپ با درآمدهای میلیونی باید اقتصادیات بپردازند حسابی بعضی ها را دلخور نموده است، همچنان به این صحبت خود معتقدید؟

نه تنها بنده بلکه بسیاری از اهالی موسیقی به خوبی واقف اند که حدود 25 خواننده پاپ وجود دارد که با درآمدهای نجومی روزهای خود را سپری میکنند، درآمدهایی که از کنسرتهای خود به آن دست می آید.

پس موافق اخذ اقتصادیات از هنرمندان هستید؟

شخصا با اخذ اقتصادیات از خواننده هایی که درآمد میلیاردی دارند موافق هستم اما نباید خودمان را فریب بدهیم؛ واقعیت آن است که در حوزه موسیقی در مجموع حدود 25 خواننده موسیقی داریم- آن هم عمدتا در حوزه پاپ- که از درآمدهای میلیاردی برخوردارند و دور از انصاف است بخواهیم درآمد نجومی این عده را به پای حدود بیش از 80 هزار نفر فعال موسیقی که از درآمد کمی برخوردارند بگذاریم و در نتیجه باید گفت، تعمیم دادن قانون اخذ اقتصادیات از هنرمندان به اکثریت، منطقی به نظر نمی رسد.

انگار شما به عنوان یک مدیر سابق اطلاعات زیادی درباه مسائل بخش عمده ای از هنرمندان موسیقی دارید.

متاسفانه در هنرمندان بسیاری در کشور داریم که همانند سایر مردم صورتشان را با سیلی سرخ میکنند و در طول سال تنها یک ماه مشغول فعالیت هستند و یازده ماه را بیکار خواهند بود، و ای کاش دولتمردان توجهی به مسائل عدیده جامعه بزرگ موسیقی کشور داشته باشد.

البته صندوق حمایت از هنرمندان یک حمایتهایی از هنرمندان انجام میدهد.

بله این صندوق ماهی 180 هزار تومان به پیشکسوتان موسیقی پرداخت میکند و در حال حاضر اغلب هنرمندان پیشکسوت موسیقی با یارانه ها و این 180 هزار تومان وزارت ارشاد زندگی خود را می گذرانند و به واقع در حال مرگ خاموش هستند که در سکوت و افسردگی از بین میروند که در میان این هنرمندان، اسامی سرشناس موسیقی نواحی و اصیل موسیقی کشور به چشم میخورد و با این اوصاف ضمن تحقیر این بزرگان ، یک جفای بزرگ است که بخواهیم به خاطر درآمد نجومی چندین خواننده پاپ، از این هنرمندانی که همانند سایر مردم به سختی زندگی خود را میگذراند، اقتصادیات بگیریم زیرا در مجموع وقتی بخواهیم یک نگاه کلی داشته باشیم به این نتیجه می رسیم که اغلب هنرمندان در حوزه موسیقی از اقشار متوسط رو به پایین جامعه هستند.

دربار اخذ اقتصادیات از فعالیت های هنری هم همین اعتقاد را دارید؟

بله زیرا دولت خدمات خاصی به فعالان موسیقیا رائه نمیکند که الان بخواهد اقتصادیات اخذ کند. متاسفانه انگار دولت دست در جیب هنرمندان می نماید، آن هم بدون اینکه کمکی نموده باشد و هیچ یک از وظایف اصلی خود را در قبال آنها انجام داده باشد و متاسفانه چون دولتی نداریم که زیرساخت ها را برای توسعه اقتصادی هنر کشور مهیا کند، نمی توان به توسعه فرهنگی و هنری کشور امیدوار بود و در نتیجه به سختی می توان به یک قانون نظام بندی برای اخذ اقتصادیات از اهالی هنر رسید. هر زمانی دولت به تمام تعهدات خود در قبال جامعه هنری عمل کرد، می تواند از همه هنرمندان اقتصادیات هم دریافت کند اما الان در اوج بی رونقی هنر هستیم و در این شرایط سخت اقتصادی تعداد بسیاری از آکادمی های موسیقی ورشکسته و تعطیل شده اند و اساتید این آکادمی ها همگی خانه نشین شده اند. و در مجموع امیدوارم دولتمردان کمی هم به فکر پیشکسوتانی باشند که این روزها به خاطر بیکاری و خانه نشینی به افسردگی دچار شده اند و هیچ مسؤول و مدیری هم سراغی از اوضاع و احوال شان نمی گیرد، حال بماند که هیچ گاه از گنجینه ای که می توان از دل این هنرمندان در تاریخ هنر کشور به ثبت رساند، استفاده نمی کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "با اخذ مالیات از سلبریتی های پردرآمد موافقم، تحقیر بزرگان هنر با حقوق 180 هزار تومانی دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با اخذ مالیات از سلبریتی های پردرآمد موافقم، تحقیر بزرگان هنر با حقوق 180 هزار تومانی دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید