جمعیت زنان محقق دنیا در حال افزایش است

به گزارش وبلاگ تجهیزات شبکه، در این گزارش که انجمن سلطنتی شیمی بریتانیا در وب سایت خود قرار داده آمده است: زنان در حال حاضر 40 درصد جمعیت محققان آمریکا را تشکیل می دهند که در مقایسه با سالهای 1996 تا 2000 افزایش 9 درصدی را نشان می دهد. نکته مهم اینجاست که این افزایش در سایر نقاط دنیا نیز دیده می گردد.

جمعیت زنان محقق دنیا در حال افزایش است

بر اساس آمارهای موجود، زنان سهم 40 درصدی از نیروی کار تحقیقاتی آمریکا در حد فاصل سالهای 2011 تا 2015 را به خود اختصاص داده اند. این روند افزایشی در اتحادیه اروپا، بریتانیا، کانادا، فرانسه و استرالیا نیز دیده می گردد. این اطلاعات توسط Elsevier که یکی از شاخص ترین نهادهای بین المللی ارایه کننده داده های آماری در حوزه علوم و فناوری محسوب می گردد منتشر شده و در وب سایت انجمن سلطنتی شیمی بریتانیا نیز ارایه شده است.

بخشی از این آمار نشان می دهد که وضعیت محققان زن در برزیل و پرتغال بهتر از بسیاری از نقاط دیگر دنیا است تا جایی که آمارها نشان می دهد زنان سهم 50 درصدی از جمعیت محققان این کشورها را تشکیل می دهند. در سوی مقابل ژاپن قرار داد که سهم زنان از جمعیت محققان این کشور تنها 20 درصد است.

داده های آماری که در گزارش Elsevier آمده حاوی نکات جالب توجهی است. در رشته های تحقیقاتی که عمدتا مردان سهم بیشتری دارند نظیر مهندسی، ریاضیات، فیزیک و شیمی زنان 21 درصد جمعیت محققان را تشکیل می دهند اما در مقابل در رشته هایی نظیر پرستاری آنها سهم 62 درصدی را به خود اختصاص داده اند. همچنین در عرصه روانشناسی این رقم برای زنان محقق 57 درصد است.

بخشی از این آمار نشان می دهد در آمریکا، زنان در حد فاصل سالهای 1996 تا 2000 تنها 24 درصد از جمعیت محققان عرصه شیمی را به خود اختصاص داده بودند حال آنکه این رقم در حد فاصل سالهای 2011 تا 2015 به رقم 30 درصد رسیده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "جمعیت زنان محقق دنیا در حال افزایش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمعیت زنان محقق دنیا در حال افزایش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید