چرا لباس محلی بلغارستان، چیزی بیش از یک لباس زیبا است؟

به گزارش وبلاگ تجهیزات شبکه، BALKAN TEMPERAMENT، فرهنگی مبتنی بر جامعه و عشق شدید به سرزمین بومی بلغارها است و سبب پیوند محکم بین آن ها می شود . وقتی اوضاع بد است، ملت متحد می شوند و به یاد می آورند که خانواده، یک ستون اصلی و منبع بی انتها پشتیبانی خواهد بود . هنگامی که اوضاع خوب است، بلغارها لباس های قشنگ رسمی و معروف خود که نوسیا نام دارد را بر تن می کنند و در صف فوق العاده پرجنب و جوش پایکوبی دست به دست هم می دهند و در یک نمایش پرشور دورهم جمع می شوند که اغلب با مقادیر فراوان پنیر، سوسیس، نوشیدنی و موسیقی جشنش می گیرند.

چرا لباس محلی بلغارستان، چیزی بیش از یک لباس زیبا است؟

بلغارها افتخار می کنند که ملتی هستند که در برابر برده داری، جنگ های خونین، گرسنگی و سختی های اقتصادی مقاومت کرده اند و به همین ترتیب احترام بی نظیری برای فرهنگ خود قائل اند و همیشه بااحساس غرور و افتخار، نوسیای خود را بر تن می کنند. لباس محلی به عنوان عنصر مهم تاریخ شخصی افراد شناخته می شود . الگوهای پیچیده آستین نشان می دهد که زنان متأهل هستند یا کفش های یک مرد نشانه ای از این است که آیا او یک کشاورز است یا یک جنگجو. درحالی که نوسیا دیگر لباس روزانه بلغارها نیست، بلغارها ده ها جشنواره سالانه مانند جشن روز اول بهار، برداشت پاییز یا روز سال نو برگزار می کنند که می توانند لباس نوسیایشان را بپوشند . هر وقت یک جشن شامل پوشیدن لباس محلی است، می توانید انتظار این را داشته باشید که یک گروه ارکستر bagpipe و اجرای زنده ByalaRoza و Boryano، Boryanke گروهی به اجرای برنامه بپردازند . آنچه در ادامه می آید صف طولانی از پایکوبیندگان است که دستانشان را محکم به هم داده اند. هرکسی بدون توجه به سن و سال، از پیوستن به آن ها استقبال می کند و تا زمانی که به بغل دستی های خود در هر دو طرف توجه کنید می توانید به راحتی آن ها را دنبال کنید . خوشبختانه، کفش های چرمی که همراه با نوسیا می پوشند راحت هستند و در این پایکوبی ها خللی وارد نمی کند!

الگوهای لباس مردم بلغارستان از نظر منطقه متفاوت هستند و ارتباط نزدیکی با طبیعت دارند.

اگرچه این کشور کوچک است و در کمتر از پنج ساعت می توان از آن عبور کرد، بلغارستان هفت منطقه مختلف فولکلور دارد. کشورهای بلغارستان، Trakia، Shopluk، Dobrudhza، مقدونیه، Strandzha هرکدام آهنگ های سنتی و پایکوبی سنتی خاص خود را دارند. هر بخش از لباس محلی متشکل از چند جز اصلی تشکیل شده است. برای زنان، این یک ابزار جانبی است که با گل های رز یا سکه طلایی تزیین شده و یک پیراهن (nosiya) که اغلب تا زیر زانو است را می پوشند. نوسیا دارای دو پیش بند گلدوزی شده است - یکی در عقب و دیگری در جلو، که سمبل نقش آن زن به عنوان یک زن خانه دار و یک کارگر سخت کوش است که کل خانواده را اداره می کند. توسط یک کمربند که از نقره، برنز و پارچه ابریشم و کتان ساخته شده است، بسته می شود. لباس مردانه از یک کلاه بلند که از خز ساخته شده، یک پیراهن سفید برای انتقال پیام نجابت شخص، شلوارهایی به نام poturi، یک جلیقه گلدوزی شده، و یک کمربند پهن قرمز تشکیل شده است. این کمربند یادآور مبارزان آزادیخواه بلغارستان است که در قرن 18 زندگی می کردند و برای حمل اسلحه مانند خنجر و کارد مورداستفاده قرار می گرفت.

هر دو لباس مردان و زنان و کفش های آن ها متمایز هستند . زنان کفش های چرمی به نام tsarvuli را می پوشند که برای مناطق گل آلود و ناهموار مناسب هستند. گاهی اوقات مردان را می توان با کفش پاشنه بلند و چندمنظوره دید اما با کفش های ساق بلندی که می پوشند می توانند روزهای طولانی زیارت، پیاده روی و یا حتی یک نبرد را تحمل کنند. پوتین سمبل نقش یک مرد به عنوان محافظ و سرباز است درحالی که کفش چرم نشان می دهد که او کار کشاورزی انجام می دهد. به غیراز جشن ها اگر شما امروز از یک منطقه کشاورزی در کشور بلغارستان بازدید کنید، ازجمله قسمت شاقتصادی که نزدیک ترین بخش به رودخانه دانوب است، افراد محلی را با کفش های روزمره خوهید دید.

شما همیشه می توانید از سبک بک لباس بفهمید که یک بلغار در کجا مستقر است. ساکنان Trakiya تأکید زیادی روی گلدوزی پیش بند زنان و آستین پیراهن های زنانه دارند. اگر زنی اهل منطقه دانوب باشد، کمربند او چندین بار به دور کمر گره خورده و تأکید الگو بر روی پیش بند خواهد بود. در مناطق جنوبی و جنوب غربی بلغارستان، پیش بند زنانه به رنگ قرمز یا سیاه است . در منطقه رودوپ، زنان به جای دو پیش بند فقط یک پیش بند دارند و رنگ های روشن را انتخاب می کنند مانند رنگ زرد، نارنجی یا سبز که برای نشان دادن ارتباط آن ها با طبیعت است.

همیشه می توانید شرایط تاهل یک زن را با توجه به لباس او متوجه شوید. اگر الگوی بافته شده ساده و به شکل مربع باشد، او مجرد است. مثلث های روی پیش بند خانم ها نشان می دهد که آن ها در رابطه هستند . اگر زن متأهل باشد نوسیا او الگوی لباس او را با چهار مثلث نشان داده میدهد. تفاوت اصلی این است که یک زن مجرد لباس ساده و با الگوهای کمتری داشته باشد و غالباً یک گل پشت گوش خود می گذارند که به عزیزانشان هدیه می دهند. یک زن متأهل به مراتب بیش ازحد آراسته و پرزرق وبرق است که نماد مقام بالاتر او در جامعه است.

بلغارها معتقد بودند که لباس محلی آن ها قدرت جادویی دارد. در دهه 1800 تصور می شد که لباس فولکلور کالایی است که قدرت جادویی را در خود نگه می داشت. نوسیا ارتباط بین انسان و طبیعت را نشان می داد و در این جامعه کشاورزی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بود. بلغارها واقعاً اعتقاد داشتند که هرچه بهتر از نوسیای خود مراقبت کنند و هرچه آراسته تر باشند، قدرتمندتر و خوشبخت تر خواهند بود. برخی حتی معتقد بودند که لباس مردمی دریچه ای برای روح آن ها است و شما می توانید از خط های لباس آن ها متوجه شخصیت آن ها شوید .

تقریباً امروزه ما به تأثیرات فوق طبیعی این لباس اعتقاد نداریم، اما هنوز هم معمول است که مادران هرماه یک بار به دخترانشان یادآوری می کنند تا نوسیای خود را بررسی کنند و اطمینان حاصل کنند که به درستی لباس خود را نگه می دارند تا در صورت نیاز و اطلاع سریع بتوانند از آن استفاده کنند. اجرای عمومی روژنیکا، همه را خیره می کند یا در صورت عبور اسلاوکا کالچوا در یک کنسرت بداهه از داخل شهر لباس هایشان را آماده می کنند .

در دو قرن گذشته، لباس های محلی دست ساز بودند و زمان بندی دوختن آن ها به هیچ وجه تصادفی نبود. دوخت لباس پیش از طلوع آفتاب در روزهای دوشنبه و پنجشنبه برای سعادت فردی که لباس را می پوشید در نظر گرفته می شد. وقتی یک پیراهن سفید برای یک نوزاد تازه متولدشده دوخته می شود ، مادرش مجبور بود از یک نخ استفاده کند و هرگز اجازه ندارد آن را بشکافد در غیر این صورت این کار نماد مرگ کودک خواهد بود. با دانستن این واقعیت، برخی از ما وقتی که مادربزرگمان از ما می خواهد که یک کار انجام دهیم دیگر تعجب نمی کنیم که چطور بدون اجازه دادن می توانیم نخ استفاده کنیم . حتی باوجوداینکه بلغارستان یک کشور اروپایی مدرن است که امروزه رونده ای بین المللی مد را در برگرفته است، لباس سنتی همچنان ارزش های احساساتی و فرهنگی زیادی را به همراه دارد. نوسیا می تواند در فستیوال رز در Karlovo در اولین روز جشن بهاره در Kyustendil دیده شود که طی آن دوازده زن جوان به عنوان دوشیزه بهار و همچنین در روز استقلال یعنی 3 مارس با یکدیگر رقابت می کنند . یک گروه از افراد با توجه به سنت، لباس سنتی خود را برای نشان دادن اتحادشان به تن می کنند.

منبع: گردشبان

به "چرا لباس محلی بلغارستان، چیزی بیش از یک لباس زیبا است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا لباس محلی بلغارستان، چیزی بیش از یک لباس زیبا است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید