بازار زعفران قطعا با افزایش قیمت روبرو می شود

خبرنگاران/خراسان رضوی رئیس سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: کشاورزان عجله نکنند و به میزان نیازشان زعفران تحویل دهند زیرا بازار زعفران قطعا با افزایش قیمت روبرو خواهد بود.

بازار زعفران قطعا با افزایش قیمت روبرو می شود

ایرج ناصری مقدم امروز در نشست خبری طرح حمایتی خرید زعفران، اظهار کرد: سازمان تعاون روستایی از دو بخش حاکمیتی و تشکل ها تشکیل شده که بیشترین وظیفه خریدهای مباشرتی، توافقی، حمایتی یا تضمینی با نظارت نهادهای حاکمیتی و با عمل کردن قسمت تشکل ها انجام می شود.

وی اضافه کرد: مجموعه 671 تشکل موجود از قبیل روستایی و کشاورزی از اتحادیه ها و تشکل های تعاون خدمات روستایی و تعاونی های کشاورزی تخصصی در زمینه خدمات رسانی به بخش کشاورزی فعالیت های گسترده ای می کنند که خریدهای حمایتی، توافقی و تضمینی بخشی از این موارد است. هر زمان در بحث تنظیم بازار این احساس در وزارت جهاد کشاورزی ایجاد شود که به کشاورز آسیب خواهد رسید، سازمان این وظیفه را در خود احساس می کند که یا خرید حمایتی، یا توافقی و یا تضمینی انجام دهد.

ناصری مقدم ادامه داد: در سال جاری با توجه به رفت و آمدهای انجام شده در روستاها و میزان تولید بالای زعفران، به خصوص در خراسان رضوی که رتبه یک کشور و حتی جهان را دارد، این احساس به وجود آمد که دست اندرکارانی به دنبال این هستند قیمت این طلای سرخ را بشکنند، به نحوی که کشاورز متضرر شود. به همین دلیل طرح خرید حمایتی از طریق وزارت جهاد کشاورزی به دولت ارائه شد، سازمان مدیریت در این راستا موافقت کرد، این طرح به سازمان جهاد کشاورزی، از طریق وزارت کشاورزی به سازمان تعاون و از طریق سازمان تعاون به سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی ابلاغ شد.

رئیس سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: از زمان ابلاغ تاکنون نزدیک به 6 کارگروه استانی داشتیم که در این 6 کارگروه، 18 مرکز خرید زعفران در استان برای خرید تجهیز و از پنجشنبه گشته همراه با ابلاغ دستورالعمل ها و جداول خرید، خرید در شهرستان ها آغاز شد. این خرید در هشت مرکز در تربت حیدریه، تربت جام، رشتخوار، زاوه و پس از آن در مشهد، نیشابور و سبزوار انجام شد و این کار در سایر مراکز نیز صورت خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: تاکنون نزدیک به 8 تن زعفران خریداری شده و نوع خرید به این شکل است که به صورت تحویل موقت از کشاورز بوده، این زعفران ها در پلاستیک های مخصوص در حضور خود کشاورز توزیع شده و با پهنه بندی و نامه جهاد مبنی بر کشاورز بودن فرد، زعفران تحویل و جلوی کشاورز پلمپ می شود تا مراحل آزمایشگاهی را طی کند. از هر محموله 2 نمونه 5 گرمی آزمایش گرفته می شود؛ یک نمونه شاهد در داخل پلاستیک پلمپ و نمونه دیگر راهی آزمایشگاه می شود.

ناصری مقدم اضافه کرد: با استعلام انجام شده، 10 آزمایشگاه در استان دارای استانداردهای لازم برای این آزمایش ها هستند که با 10 آزمایشگاه قرارداد بسته شده و در آزمایشگاه ظرف مدت 48 تا 52 ساعت نتیجه به ما ابلاغ و با جدول استاندارد ملی زعفران تطبیق داده خواهد شد، چنانچه قابل تحویل باشد، قرارداد دائمی مبنی بر واگذاری زعفران به دولت، بین سازمان تعاون با کشاورز بسته شده و زعفران به انبار اصلی سردخانه در مشهد ارسال خواهد شد.

رئیس سازمان تعاون روستایی استان خراسان در خصوص قیمت خرید زعفران در طرح حمایتی، گفت: زعفران تحویل داده شده چهار رنج قیمتی دارد. زعفران پوشال معمولی با قیمت 8 میلیون و 200هزارتومان، زعفران پوشال رشته ای درجه یک با قیمت 9 میلیون تومان، زعفران رشته ای شبه نگین با قیمت 9 میلیون و 500 هزار تومان و زعفران رشته ای نگین با قیمت 10 میلیون و 500 هزار تومان خریداری می شود که این زعفران ها با آنالیز و دستورالعمل اداره ملی زعفران قیمت گذاری و قرارداد با کشاورز بسته می شود.

وی با بیان اینکه تا تاریخ 30 آذر ابلاغیه سازمان مرکزی، خرید ادامه دارد و این 18 مرکز دایر هستند، عنوان کرد: ما تمایلی به خرید زعفران نداریم و مسئول تنظیم بازار هستیم؛ تا زمانی که کشاورز احساس کند قیمت حمایتی به نفعش هست ما خرید را انجام می دهیم و در خصوص محدودیت حمایتی تاکنون هزار میلیاد معین اعتبار انجام شده است.

ناصری مقدم در خصوص تجربه اجرای طرح حمایتی مشابه درخصوص گوجه فرنگی، شرح داد: گوجه فرنگی بسیار زیاد بود، در واقع ما با سونامی گوجه فرنگی روبرو بودیم و برای تنظیم بازار 41 هزار تن گوجه خریداری کردیم. سال جاری نیز آمار موجود در خصوص زعفران بسیار بالا است، اما ما به میزانی خریداری می کنیم که بازار متعادل شود و سال جاری ممکن است تا 70 تن خرید کنیم. بازار بورس زعفران برای ما مهم بوده و در بازار بورس قیمت نگین و شبه نگین نزدیک به قیمت حمایتی است.

رئیس سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: خوشبختانه سال جاری در دستورالعمل ابلاغی در کمیته راهبری با اعضای معین شده، تصمیم گیری خرید، نگه داری و شرایط بیمه و خسارت فیزیکی انجام شده است. بحث فروش زعفران بعد از خرید یا حین خرید نیز در چارچوب مقررات جاری به کمیته سپرده شده که یا به صورت مزایده و یا ارائه در تالار بورس به فروش می رسد.

وی اضافه کرد: در خصوص بحث تشخیص کشاورز در دستورالعمل به صراحت بیان شده که این اقدام زیر نظر کمیته مربوط به خرید زعفران انجام می شود و با توجه به پهنه بندی که در اختیارشان است، در یک فرمت طراحی شده که یکسان و دارای شماره سریال است، کشاورز به ما معرفی و اصالت وی توسط جهاد تایید می شود.

ناصری مقدم در خصوص نحوه و شرایط خرید زعفران در طرح حمایتی، بیان نمود: در هنگام تحویل زعفران، خبره محلی که درمحل مستقراست تایید می کند این زعفران مربوط به سال جاری بوده یا کهنه است. سال جاری طبق دستورالعمل، هزینه آزمایشگاه با کشاورز است که این هزینه از قیمت خرید کم می شود و کشاورزانی که محصولشان در آزمایشگاه مورد تایید واقع نشد نیز ملزم به پرداخت این هزینه هستند که در حدود قیمتی هر نمونه 150 هزارتومان است.

رئیس سازمان تعاون روستایی استان خراسان رضوی ادامه داد: در خصوص گوجه فرنگی دو ماه پول کشاورز پرداخت شد و مابقی مربوط به اشکالات در معیناتی بوده که خود کشاورز داده و 49 درصد این پروسه به همین دلیل به طول انجامیده است.

وی با اشاره به حجم زیاد کشت زعفران در سال جاری، عنوان کرد: سال جاری هیچ نوع نحوه پرداختی معین نشده است. در کشور آماری داده شده که شاید نزدیک به 500 هزار تن زعفران کشت شده باشد و بیشتر این زعفران صادراتی است، اما آمار دقیق را باید از جهاد دانشگاهی جویا شد.

ناصری مقدم اضافه کرد: کشاورزان عجله نکنند و به میزان نیازشان زعفران تحویل دهند، زیرا بازار زعفران قطعا با افزایش قیمت روبرو خواهد بود. زعفران با گوجه فرنگی متفاوت است و خریدش نیازی به عجله ندارد. با توجه به قیمت بالای هرکیلوی آن باید نکات مورد نظر در خصوص آن به دقت چک شود.

رئیس سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی با اشاره به اینکه در دستورالعمل سال جاری خرید به دو نحو انجام می شود، شرح داد: یک مورد خرید حمایتی است که در 18 مرکز ما انجام می شود و در روش دوم پنج انبار و پنج معتمد اعلام آمادگی کردند و قرار است مکاتباتی با سازمان انجام دهند، این روش بدین صورت است که کشاورز محموله را وارد بازار بورس خواهد کرد و سپرده کالایی به او داده خواهد شد. زعفران با اجازه خود کشاورز در بورس عرضه می شود. اگر زعفران بالاتر از خرید حمایتی خریداری شود، این زعفران به فروش می رسد، اما چنانچه سه روز در تالار بورس ماند و به فروش نرفت؛ در تالار بورس خرید حمایتی توسط سازمان انجام می شود و این موضوع در پنج نقطه استان در حال راه اندازی ست. اگر امروز کشاورز متوجه شود که بازار به نفعش است، اقدام به شرکت در این طرح نمی کند.

وی گفت: بیمه زعفران و محصولات کشاورزی توسط صندوق بیمه کشاورزی انجام می شود و تنها بیمه ما این است که محصولات موجود در انبار را در بحث احتراق و آتش سوزی بیمه می کنیم و در بحث حمل و نقل این بیمه نیز انجام می شود.

ناصری مقدم در خصوص همکاری خراسان رضوی با خراسان شمالی و کمک به آن برای اجرای طرح، بیان نمود: خراسان شمالی با توجه به عدم وجود آزمایشگاه استاندارد خواستار این است که کمکی از سمت خراسان رضوی در بحث نمونه گیری ها انجام شود. یکی از وظایف سازمان بحث تنظیم بازار بوده و اعتقاد ما بر این است که حرکت عناصر بازار را منطقی کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بازار زعفران قطعا با افزایش قیمت روبرو می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار زعفران قطعا با افزایش قیمت روبرو می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید