اطمینان داریم زمستان برجام به خاتمه خواهد رسید

به گزارش وبلاگ تجهیزات شبکه، تهران (پانا) - سخنگوی دولت تاکید نمود اطمینان داریم که در ماه های نزدیک آینده، دولت آمریکا چاره ای جز تن دادن به فرایند صلح جهانی و انتها دادن به ظلم ایران نداشته و زمستان برجام به انتها خواهد رسید.

اطمینان داریم زمستان برجام به خاتمه خواهد رسید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، علی ربیعی روز سه شنبه در نشست خبری با تبریک میلاد حضرت امام حسین(ع)، حضرت ابوالفضل العباس (ع) و امام سجاد (ع) گفت: ما در آستانه نوروز 1400 بیش از هر دوره دیگری نیازمند از خودگذشتگی برای جامعه و کوشش برای زیستی مهربانانه و بردباری و گذشت برای زندگی بهتر هم وطنانمان و نیز حفظ اعتلای وطن هستیم تا بتوانیم زینت تمدنی دیرینه باشیم که با اسلام عزیز پیوند خورده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت و مردم سالی نسبتا سخت را پیش سر گذاشته ایم، اظهار کرد: آثار تحریم و جنگ اقتصادی در سال 98 به اوج خود رسید. دولت به نمایندگی از مردم همه کوشش خود به کار بسته است تا به رغم ناملایمات داخلی و فشارهای بی حد و حساب خارجی هم به فکر امروز ایرانیان و هم زندگی فردای ایرانیان باشد. ما واقفیم جنگ اقتصادی و همراه شدگی آن با کرونا در سال 99 فشار زیادی بر دهک های پایین اجتماعی وارد نموده است.

وی اعلام کرد: امروز می توانیم بگوییم همه کوشش بدخواستاری که خواستار فروپاشی ایران و تخریب زندگی مردم بودند رو به خاتمه است. در نوروز جدید حتما تحولات و سرسبزی جدیدی در پیش روی ماست. دولت با همه توان در مقابله با کرونا در حوزه سلامت و در مقابله با جنگ اقتصادی در حوزه اقتصاد و رفاه اجتماعی و نیز در سیاست خارجی اقدامات بی شماری سامان داده و دنبال نموده است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با بیان اینکه در سیاست خارجی در سال گذشته پیروزیت های عظیمی بدست آوردیم، گفت: ما در برابر فشار کم نظیر رژیم سابق آمریکا برای امنیتی سازی و منزوی کردن ایران، نه تنها آن اهداف را ناکام گذاشتیم بلکه با ایستادگی و اصرار بر دیپلماسی به جای بحران آفرینی، آمریکا را در نشست های مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد و در دادگاه بین المللی لاهه به انزوای اخلاقی و محکومیت حقوقی کشاندیم.

وی توضیح داد: صدای ما برای فراخواندن همه کشورهای منطقه به صلح و دوستی و حل اختلافات به شیوه محبت آمیز هرگز قطع نشد.

ربیعی اضافه نمود: اجازه ندادیم خواست و اراده ثبات آفرین و خیرخواستاره ما برای همه کشورهای منطقه تحت تاثیر هیاهوی توخالی آمریکا و همدستانش در اتهام زنی واهی علیه ما قرار بگیرد. تجارت ما با کشورهای همسایه به رغم تحریم ها در سطح خوبی پیش رفت و همچنان مصمم هستیم که مرزهای تجارت و رفت و آمد همسایگی را به اتصال جغرافیایی امن و پرسود برای همه ملت های منطقه تبدیل کنیم.

سخنگوی دولت اضافه نمود: اطمینان داریم که در ماه های نزدیک آینده، دولت آمریکا چاره ای جز تن دادن به فرایند صلح جهانی و خاتمه دادن به ظلم ایران نداشته و زمستان برجام به خاتمه خواهد رسید و فصل تازه ای از تعامل با جهان که رضایت و امنیت اقتصادی بیشتری برای مردم ما و البته همه ملت های منطقه فراهم می نماید آغاز خواهد شد.

وی درعین حال گفت: هیچ یک از اینها بدست نمی آمد اگر دولت در هفت سال گذشته در برابر تحریک های خارجی و توهین های داخلی صبور نمی بود و استراتژی تعامل سازنده با جهان متعهد نمی ماند و اگر به این صبوری و تعهد ادامه ندهیم، این دستاوردها حفظ نخواهند شد

ربیعی در بخش دیگری از نشست خبری درخصوص اقدامات دولت در حوزه سلامت گفت: در حوزه سلامت؛ طرح تحول سلامت عظیمترین پروژه دولت بود که از سال 93 آغاز شد. این طرح موج کاهش خروج از جیب بیمار و جلوگیری فرو افتادن افراد به خاطر بیماری در تله فقر شد.

اضافه شدن 36 هزار تخت بیمارستانی طی 7 سال گذشته

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اظهار کرد: طی7 سال گذشته 36 هزار تخت جدید بیمارستانی اضافه شده و 40 درصد تخت های بیمارستانی به طور کامل مورد بازسازی قرار گرفته است و تعداد تخت های آی سی یو بیش از 2 برابر شده است.

وی ادامه داد: امروز بیماران کرونایی حدبیشتر 10 درصد هزینه را پرداخت می نمایند و اگر بیمه روستایی داشته باشند، 5 درصد هزینه ها را می دهند. علاوه بر این در مقابله با کرونا در مدت زمان بسیار کمی فراوریات ماسک و ونتیلاتور به صادرات رسید.

سخنگوی دولت با بیان اینکه کشورهای توسعه یافته 4 کانون فراوری واکسن مراحل پیروزیت آمیزی را پیش سر گذاشتند، گفت: یادمان باشد که در فروردین و اسفند سال گذشته چه شرایط روانی در جامعه حاکم بود و چگونه اخبار جعلی، کرونا را عاملی برای تخریب دولت ایران قرار داده بود. ما با وجود تحریم گذاری پیروز در مقایسه با سایر کشورها از کنترل ویروس داشته ایم و نوید می دهیم که واکسیناسیون در اوایل سال آینده به ثمر خواهد نشست.

ربیعی در بخش دیگری از این نشست با تشریح اقدامات دولت در حوزه اقتصاد گفت: در حوزه توسعه انسانی و اقتصادی به رغم همه فشارها، کمبودها، نابسامانی ها و بهم خوردن تعادل و قصد اصلی آمریکا برای فروپاشاندن این حوزه ها دولت به پیروزیت های قابل توجهی دست یافت.

وی اضافه نمود: ما در اولین گام زیرساخت های فضای مجازی را گسترش دادیم و با کوشش زیادی به حفاظت از این حوزه نیز پرداختیم و امروز می توانیم بگوییم مفهوم دولت الکترونیک محقق شده و تحولات عظیمی چه در حوزه اداری و چه کسب و کار در این حوزه پدید امده است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با بیان اینکه امروز حدود یک میلیون شغل فقط در یک شبکه اجتماعی ایجاد شده است، گفت: براساس اهداف برنامه ششم توسعه باید 80 درصد روستاهای بالای 20 هزار خانوار به اینترنت متصل می شد که با توجه به شرایط کرونا به 96 درصد رسیده و در حال حاضر بشاگرد و روستاهای سیستان و بلوچستان اینترنت دارند و تا خاتمه این دولت نیز صد درصد خواهد شد.

سخنگوی دولت یادآورشد: به رغم سختی های اقتصادی که دولت دارد امروز بیش از 4 میلیون طلبه، دانشجو و اساتید و حدود یک میلیون دانش آموز از بسته های اینترنت رایگان استفاده می نمایند.

در آخرین فصل در 9 ماهه سال 99 از رکود خارج شدیم

ربیعی با اشاره به گزارش اخیر بانک مرکزی درخصوص شاخص های اقتصادی گفت: بنابر گزارش بانک مرکزی در بخش کشاورزی 4.6 درصد، در بخش نفت 3.2، در بخش صنایع و معادن 6 درصد مثبت شده ایم. در بخش خدمات به علت شیوع ویروس کرونا و تعطیلی های اجباری و تاثیر مستقیم آن بر اقتصاد خدمات در سال 98 دارای رشد منفی زیادی بودیم و با سیاست های اعاقتصادی به تدریج در فصل اول سال 99 رکود منفی به 1.9 درصد رسید.

وی یادآورشد: با برنامه ریزی های حمایتی برای بخش خدمات بتدریج در این بخش نیز شرایط بهتری پیدا کردیم و با مقداری بهبود در فصل دوم و سوم نهایتا منفی 0.3 درصد هستیم.

در مجموع 9 ماهه فراوری ناخالص داخلی با نفت 2.2 درصد رشد و بدون نفت نیز 1.1 درصد مثبت شده ایم. این در حالی است که در 15 سال گذشته قبل از تحریم میانگین درآمد ارزی 45 میلیارد دلار بوده و امسال ما 10 درصد آن درامد ارزی داشته ایم.

ربیعی با بیان اینکه هدف اصلی تحریم قرار دادن ایران در دو راهی گرسنگی کشیدن مردم و تبدیل جامعه به یک دولت پلیسی بود، گفت: ما اجازه ندادیم هیچ کدام از این دو سناریو محقق شود. ما کوشش کردیم نتایج و اثرات تحریم بر زندگی مردم را تا جایی که ممکن است از آنها دور کنیم و برای کاهش آزادی های سیاسی و مدنی مردم ایستادگی کردیم.

وی با اشاره به اقدامات دولت برای حفظ زندگی مردم گفت: در مورد حقوق بازنشستگان و همسان سازی حقوق آنها به رغم مخالفت هایی که در داخل صورت می گرفت اقدام عملی انجام دادیم و شاید لبخندی هر چند کوچک بر لبان بازنشستگان نشادیم و همین جا به بازنشستگان تامین اجتماعی نیز وعده می دهم همسان سازی آنها در ماه های باقی مانده دولت با تمام توان دنبال خواهد شد.

سخنگوی دولت اظهار کرد: سیاست پیشی دادن مزد بر تورم که در 8 سال گذشته آغاز شده بود ادامه یافت، با عذرخواهی از عدم شرایط افزایش بیشتر، برای حفظ بنگاه ها و توان فراوری در این جهت حرکت کردیم.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با بیان اینکه امروز هیچ ایرانی نیست که بخواهد و دفترچه درمانی نداشته باشد، گفت: امروز حدود 3 میلیون روستایی از بیمه تامین اجتماعی روستایی و عشایر استفاده می نمایند. علاوه بر این سهم اشتغال روستاها از 3 درصد به 29 درصد رسید و به گواه دستگاه های نظارتی بیش از 20 هزار میلیارد تومان بدون کمترین ریخت و پاش برای اشتغال روستاها هزینه شد.

وی گفت: در حوزه مددجویان با یک نظریه تعیین توانمندسازی از سیاست رفاه صدقه ای و جبرانی عبور کردیم و علاوه بر افزایش مستمری ها برنامه توانمند کردن آنها را دنبال کردیم که فعالیت دو نهاد حمایتی عظیم ما کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی و میزان ایجاد اشتغال و خروج از مددجویی گواه این مدعاست.

سخنگوی دولت اضافه نمود: در حوزه مبارزه با معلولیت، 3 غربالگری عظیم و بی نظیر شنوایی، بینایی و ژنتیک را دنبال کردیم که در بعضی از آنها بالای 90 درصد پیروزیت به دست آوردیم.

وی با اشاره به افزایش مهارت آموزی در مناطق محروم و روستایی گفت: یک برنامه مهم دولت مبارزه با بازماندگی از تحصیل بوده است، امروز می توانم با صدای بلند بگویم هر ایرانی که به مدرسه نرفته بود، دارای یک پفراینده با آنالیز احوال شخصی وعللی آن بوده و برای برطرف بازماندگی کوششی نزدیک به صد درصد پیروزیت صورت پذیرفته است.

ربیعی ادامه داد: در زمینه فرصت های اجتماعی برابر نیز کوشش کردیم با نظریه توانمندسازی گروه های هدفی همچون زنان سرپرست خانوار را مورد توجه قرار دهیم. بیش از 200 هزار نفر از این افراد دارای بیمه تامین اجتماعی شدند.

سخنگوی دولت با اشاره به برنامه های هدفدار دولت برای خانوارهای دو معلول به بالا و مددجویان و ایثارگران گفت: با وجود همه تحریم ها میانگین اشتغال کشور در این سال ها551 هزار بوده است. البته با توجه به ورودی های بازارکار ما این اندازه کفایت روبرو با بیکاری گسترده را نداشت اما در مقایسه با کشورهای دیگر با وجود تحریم هایی که ما داشتیم دارای عدد قابل قبولی هستیم.

سخنگوی دولت گفت: بنا ندارم در این تریبون به نگاه های سطحی که در این زمینه وجود دارد، اشاره کنم. موضوع پرداختن به اعتیاد، خودکشی، طلاق، خشونت علیه زنان و بچه ها، همسرآزاری، کودک آزاری و سالمندآزاری از کارهای مهم در این حوزه است و گسترش اورژانس اجتماعی دستاورد عظیم کشور بوده است.

ربیعی اضافه نمود: هم اکنون 360 مرکز اورژانس اجتماعی و 256 پایگاه خدمات اجتماعی و 31 مرکز خط تلفن 123 در کشور با کوشش مددکاران اجتماعی و روانشناسان و سایر نیروهای متخصص اورژانس اجتماعی در سراسر کشور فعالیت می نمایند.

وی گفت: حمایت از نهادهای مدنی برنامه عظیم دولت بوده است ما امروز 22 هزار سازمان مردم نهاد داریم. فقط در حوزه گروه های هدف اجتماعی از چهار هزار 500 به بیش از 9 هزار طی 7 سال رسیده ایم علاوه بر این، کوشش برای امنیتی زدایی کردن این عرصه و تسهیل گری برای گسترش تسهیلات صورت گرفت.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: با اطمینان می گویم سال 1400 سال پساکرونا و پسا تحریم است به این معنا هر چند که تحریم ها و کرونا به خاتمه خود نرسیده اند اما در نقطه حضیض قرار گرفته اند.

ربیعی تاکید نمود: دولت برای زلزله سی سخت علاوه بر تخصیص اعتبارات قبلی برای ساخت و بازسازی مسکن به زلزله زدگان اختصاص داده بود، در این جلسه بار دیگر 100 میلیارد ریال اعتبار برای بازسازی تاسیسات عمومی آسیب دیده اختصاص داد.

وی توضیح داد: در مصوبه دیگری، گام اول اقدام برای عضویت در اتحادیه اقتصادی اورسیا، با موافقت برای عضویت ایران در این اتحادیه به عنوان عضو ناظر موافقت کرد وزارت امور خارجه نیز مجاز شد به عنوان عضو ناظر در اتحادیه حضور یابد و آنالیز های لازم در راستای منافع و مصالح کشور و در صورت لازم عضویت در اتحادیه یاد شده به عمل آورد.

سخنگوی دولت ادامه داد: اتحادیه اقتصادی اوراسیا، یکی از مظاهر نهادی عصر بازخیزی آسیا است. ایران در میانه کریدور غرب به شرق و در نقطه اتصال شمال به جنوب اورسیا نقش چشم ناپوشیدنی در این دوره دارد. همانطور که هر طرح اقتصادی و امنیتی در اورسیا نمی تواند از ایران چشم پوشی کند، ایران هم قصد ندارد از قافله توسعه اورسیا عقب بماند، بنابراین این یکی از گام های پیوستن به قطار آسیا است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه نمود: تا به امروز کشورهای ارمنستان، بلاروس، قرقیزستان و روسیه عضو اتحادیه بوده و کشورهایی از جمله چین، هند، ترکیه و پاکستان در صدد عضویت در اتحادیه مزبور هستند. هدف این سازمان بین المللی یکپارچگی اقتصاد منطقه است.

سخنگوی دولت گفت: در مصوبه دیگری، دولت به منظور رشد تعاونی ها و ایجاد تسهیلات برای سرمایه گذاری تعاونی ها و حمایت از آنها پنج هزار میلیارد ریال به عنوان افزایش سرمایه دولت به بانک توسعه تعاون اختصاص یافت. متاسفانه به علت محدودیت های ایجاد شده از تحریم و کاهش درآمد ارز اختصاصی برای نهاده ها برای موعد مقرر و نیز سودجویی عده ای در توزیع بعضی اقلام مانند مرغ با مشکلاتی روبرو شدیم که موجب اختلال توزیع در بازار شد.

وی تاکید نمود: دولت به منظور ایجاد تعادل به تعاونی مرزنشینان و پیله وران اجازه داد از محل صادرات یکدیگر در سال های 97، 98 و 99 خارج از سهمیه ارزی تامین شده واردات کالاهای اساسی و ضروری و میوه شامل برنج، چای، دانه های روغنی، مغز گردو، بادام هندی، نهاده های دامی و دام زنده، گوشت گاو و گوساله و همچنین میوه های گرمسیری و نارنگی وارد نمایند.

سخنگوی دولت توضیح داد: همچنین به منظور تسهیل واردات اقلام یاد شده کارت های الکترونیکی مبادلات مرزنشینان استان های آذربایجان غربی، بوشهر، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خوزستان، کردستان و هرمزگان به صورت سیستم برای یک دوره یک ساله تمدید شد همچنین بازرهای مرزی شرق کشور از تخفیف سود بازرگانی 20 درصد برای واردات کالا برخوردار شدند.

ربیعی ادامه داد: همچنین دولت دیروز با توجه به در پیش رو بودن ماه مبارک رمضان و افزایش ذخایر گوشتی و برگردان تعادل به بازار به رغم جوجه ریزی مناسب و فراوری قابل قبول مرغ برای حمایت از مصرف نمایندگان به شرکت پشتیبانی امور دام کشور اجازه داد تا 50 هزار تن گوشت مرغ با استفاده از ارز ترجیحی 4200 هزار تومانی خریداری و وارد کشور کند.

وی گفت: ما در روبرو با کرونا همچنان در بیم و امید به سر می بریم و در شرایط ریسک هستیم، شرایط کلی کشور مناسب بوده است و تا به امروز شاهد اوج جدیدی در سطح کشور نیسیتم ولی در خوزستان همچنان بیشتر شهرها قرمز هستند مقررات خاص در داخل استان خوزستان و استان های همجوار به شدت اعمال خواهیم کرد.

سخنگوی دولت اضافه نمود: مصوبات اخیر ستاد ملی کرونا در مورد کسب و کارها به ویژه استان خوزستان به مدت حدبیشتر سه ماه از اسفند 99 تمدید و ابلاغ می شود و تست ها در این استان به روزانه 20 هزار افزازیش یافته و 41 درصد تخت بستری اضافه شده است.

ربیعی گفت: در ارتباط با بحث واکسیناسیون عمومی با واردات واکسن های روسی، چینی و هندی کوشش خواهد شد که واکسیناسیون کادر درمان و افراد آسیب پذیر تا خاتمه سال مطابق برنامه تکمیل شود. در ضمن خارج از اولویت بندی سند واکسیناسیون به هیچ کسی واکسن تزریق نخواهد شد و ستاد ملی کرونا معتقد است باید با همکاری کامل و در کنار مردم و دولت تمهیداتی بیندیشیم که وارد موج چهارم نشویم.

وی با بیان این که همچنان توصیه ما به عدم سفر شرکت و تجمعات نوروزی است، خاطر نشان کرد: همگان نباید از کوشش برای مبارزه با کرونا خسته و یا غاقل شویم. کرونا در سال گذشته عزیزان زیادی را از ما گرفت. هر یک از ما با مصبیت خانواده، دوستان نزدیک و دور خود به سوگ نشسته ایم.

سخنگوی دولت تاکید نمود: از افسوس فردا برای نبودن عزیزان در کنارمان با کوشش و جدیت در رعایت پروتکل ها و نرفتن به تجمعات پیشگیری کنیم. توصیه می کنیم امسال هفت سین مان را در سایه سین سلامت بچنیم و همگی به پویش سین هشتم سلامتی بپیوندیم.

ربیعی توضیح داد: در خاتمه سال 29 اسفند هفتادمین سالگرد ملی شدن صعنت نفت توسط مرحوم دکتر مصدق برای ملت ما یاد آور یک حماسه عظیم اما ناتمام ملی است. لایحه ملی شدن صنعت نفت کنترل این دارایی عظیم ملی را صریحا در راستای یاری به صلح جهانی معرفی می کرد اما اتحاد آمریکا - انگلستان با توسل به حربه خطر کمونیستی عملیات کودتا را شکل دادند.

وی ادامه داد: امروز خوشبختانه آن خط مقاومت ملی نافرجام در برجام به فرجام و کمال خودش رسیده ست. دیپلماسی انرژی هسته ای همپای اصل آن انرژی ضرور برای توسعه اقتصادی به پیش می رود و به یمن برجام حربه ایران هراسی وجعل خطر ایران اتمی کارآمدی خود را از دست داده است.

سخنگوی دولت گفت: اثبات ماهیت صلح آمیز مقاومت وعزم ملی برای توسعه وپیشرفت اقتصادی وعلمی همان حلقه مفقوده ای است که امروزه به یمن دیپلماسی برجامی وتعاملی ایران حاصل شده است.

ربیعی در پاسخ به پرسش وبلاگ تجهیزات شبکه در واکنش به اظهارات نماینده بایدن مبنی بر تاثیر نداشتن جدول زمان بندی مذاکره هسته ای از سوی ایران در سیاست این کشور گفت: ما از این موضع غافلگیر نشدیم چون انتخابات پیشین آمریکا هم تاثیری بر سیاست ما در آمادگی برای بازگشت فوری ایران به اجرای کامل تعهداتش در برجام پس از پایبندی دوباره آمریکا به تعهدات، لغو تحریم ها و اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت نداشت.

وی گفت: ما حتی در دولت قبلی آمریکا هم اعتقاد داشتیم که اتلاف وقت در بازگشت همه طرف ها به تعهداتشان، اشتباه و همراه با پیامدهای زیانباری خواهد بود. امروز، روزنه فرصت باقی مانده برای حل اختلاف به شیوه رضایت بخش برای همه طرف ها تنگ تر از سابق است و اگر از این زمان طلایی استفاده کند، در آینده نزدیک بخاطر از دست دادن آن افسوس خواهد خورد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه نمود: از نظر ما، برجام سندی است که قابلیت باز شدن ندارد و لزومی به انجام مذاکرات بر سر آن نیست. مهم، بازگشت سریع آمریکا به برجام و اجرای تعهداتش بویژه لغو عملی تحریم هاست.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در مورد نظر دولت درباره دسترسی مردم ایران به اینترنت ماهواره ای گفت: اینترنت ماهواره ای ضرورتی است که در عصر اقتصاد دیجیتال و برای توسعه صنعت اینترنت اشیا و همچنین دسترسی به اینترنت در مناطق دورافتاده در همه جهان در حال پیگیری است.

وی اضافه نمود: دولت هم برای توسعه دسترسی به اینترنت در سیستان و بلوچستان و همچنین اخیرا در بشاگرد از آن بهره گرفته است و در سازمان فضایی ایران و کمیسیون های تخصصی شورای عالی فضایی، برنامه مدونی برای توسعه و نیز همکاریهای بین المللی در جهت بهره برداری از این تکنولوژی، ترسیم شده است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه نمود: هر شرکت بین المللی برای ارائه خدمات می تواند پس از اخذ مجوز، در ایران خدمت رسانی کند و دولت نگاه تهدید محوری به این فناوری ندارد.

ربیعی گفت: آنچه تحت عنوان مقابله با این فناوری ابتدا در مجلس مصوب شده بود، نیز پس از ایراد شورای نگهبان، در قانون بودجه مجددا توسط مجلس محترم از قانون حذف شد.

کرونا یک و نیم میلیون شغل را از بین برد

سخنگوی دولت با جمع بندی و اعلام آمار از فرایند اشتغالزایی در دولت در یک سال اخیر اظهار کرد: شیوع کرونا بر اقتصاد ایران همانند سایر کشورها تاثیر منفی گذاشته است و شغل از دست رفته کشور از بهار 99 تا به امروز بیش از یک و نیم میلیون نفر بود و شغل از دست رفته جوانان در این فاصله حدود 731 هزار نفر یعنی 55 درصد است. در 9 ماهه امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته 1 میلیون و247 هزار نفر از شاغلان کاسته شد که تاثیر شیوع کرونا را تایید می نماید.

وی اضافه نمود: با کاهش محدودیت ها و آغاز کسب و کارها در تابستان 99، اقداماتی که دولت سامان داده و حمایت از بخش های خدماتی مانند گردشگری حدود 466 هزار نفر از بیکارشدگان در دوره کرونا مجددا شاغل شده اند و این به معنای برگشت به کار بعضی شاغلان بیکار شده است.

ربیعی با بیان اینکه داده های وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی نشان می دهد 376 هزار فرصت شغلی جدید هم در سال 99 داشته ایم، گفت: پیش بینی کارشناسان بازار کار برای 1400 مثبت است و فرایند را افزایشی می دانند که این امر به دو شرایط برمی شود؛ یکی طرح هایی که در دوران برجام امکان اجرای آن فراهم شد و این طرح ها در سال 1400 افتتاح خواهند شد. این پروژه ها تعداد قابل توجهی شغل پایدار ایجاد می نماید و بخشی از بهبود شرایط به خاطر به ثمر نشستن این پروژه ها است.

بخش خدمات از رکود خارج می شود

وی ادامه داد: با کاسته شدن از آثار شوک کرونا در بخش خدمات و حمایت این دولت در این بخش، بخش خدمات از رکود خارج می شود و به تدریج بخش خدمات مشاغل بیشتری به دست خواهد آورد. شاخص ها نشان می دهد که خدمات رکود بیشتری متحمل شده که هر چه جلوتر می رویم از رکود خارج می شود و بنابراین بخشی از اشتغال در خدمات ایجاد خواهد شد.

سخنگوی دولت گفت: نکته دیگر این است که در سال 98 و 99 آثار منفی تحریم بر اقتصاد را حذف کردیم و به تدریج با سیاستگذاریهای اجرا شده آثار منفی تحریم از اقتصاد ایران تخلیه شده و این سیاست گذاری موجب شکل دریافت مقاومت اقتصادی خواهد شد. به نظر می رسد در حوزه اشتغال هم پیروزیت هایی خواهیم داشت.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری جامعه هدف بعضی اشتغال های ایجاد شده را زنان مطرح نمود و ادامه داد: از سال 96 تا امسال به طور متوسط حدود 38 درصد مشاغل ایجاد شده در کشور متعلق به زنان بود و سالانه 180 هزار فرصت شغلی برای زنان ایجاد شد.

ربیعی اضافه نمود: دولت در کنار فراهم سازی تسهیلات لازم از حیث بیمه ای، اقتصادی و بانکی، حمایت از بیکار شدگان را در دستور کار قرار داد و 660 هزار از 730 هزار مراجعه نماینده از بیمه بیکاری برخوردار شده اند و بقیه هم در نوبت قرار دارند.

با سیاستگذاری به رشد بدون اشتغال غلبه کردیم

سخنگوی دولت یادآورشد: از اوایل امسال تسهیلات بانکی دولت با نرخ 12 درصد از اوایل بهار امسال برای بنگاه های به شدت آسیب دیده آغاز شد و بیش از 580 هزار واحد اقتصادی با اشتغال بیش از یک میلیونی در این دامنه حمایتی قرار گرفته اند و این فرایند در سه حوزه گردشگری، ورزش، و فرهنگ و هنر دنبال می شود.

وی اضافه نمود: در دولت یازدهم و دوازدهم نظریه اشتغال تعیین داشته ایم و شاهد رشد بدون اشتغال بوده ایم که این پدیده چند سال اخیر جهان است. اما ما در حوزه سیاستگذاری اشتغال، مطلعانه عمل کردیم و تا حدودی با سیاست بازار کار توانستیم به رشد بدون اشتغال غلبه کنیم

از کوشش جامعه بین الملل برای متقاعد کردن آمریکا به اجرای قانون استقبال می کنیم

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه که اعلام نموده روسیه درصدد است با میانجی گری میان ایران و آمریکا دو کشور را بر تعهدات خود به برجام بازگرداند، گفت: اطمینان داریم آقای لاوروف با حسن نیت کامل آمادگی روسیه را برای میانجی گری ابراز نموده اما نحوه بازگشت طرفین به تعهدات و زمینه تحقق آن مطابق توافق برجام و قوانین بین المللی بسیار ساده و برای همه طرف ها روشن است.

وی با اشاره به اینکه واشنگتن به رغم تغییر دولت در آمریکا و شعارهای آن، همچنان به نقض قطعنامه 2231 ادامه می دهد، اضافه نمود: آمریکا کشوری بود که از برجام خارج شد و امروز هیچ عقل سلیمی این انتظار را از ایران نمی پذیرد که قبل از پایبندی دوباره آمریکا به اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، اقدامات جبرانی خود را که در واکنش به آن نقض عهد اجرا شده متوقف کند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اعلام کرد: البته از کوشش روسیه و سایر اعضای جامعه بین المللی برای متقاعد کردن آمریکا به اجرای اصول ساده قوانین بین الملل استقبال می کنیم و مشورت نزدیکی با روس ها در مورد اجرای کامل برجام داشته و داریم. طبعا روسیه نسبت به چالش عظیمی که آمریکا با خروج خود از برجام و تعلل بیش از حد در بازگشت آن برای سایر طرف های برجامی ایجاد نموده، کاملا مطلع است.

سخنگوی دولت ابراز امیدواری کرد: دولت آمریکا با انتخاب هرچه سریع تر تنها گزینه درست، توانایی اش را برای خارج کردن آمریکا از سردرگمی، آشفتگی و قانون شکنی اثبات کند.

سود و ضرر ارز ترجیحی را باهم ببینیم

ربیعی درباره ارز ترجیحی و احتمال وجود رانت در این ارز گفت: بارها اعلام کردیم ارز ترجیحی هم فواید و هم ضرر دارد. رانت به احتمال قوی در ارز ترجیحی وجود دارد و هیچ کس آن را انکار ننموده است اما در نظر داشته باشیم ارز ترجیحی 4200 تومانی در شرایطی که اقتصاد از تعادل خارج شده است چه تاثیری دارد.

وی ادامه داد: قبلا هم گفته بودم قیمت کالاهای ما متصل به ارزی شده بود که هر روز بالا و پایین می رفت. زمانی لوازمی می خریم که عمر طولانی دارند. در این شرایط اگر بعضی کالاها به زندگی روزمره مردم مربوط هستند، روزی به تهدید به جنگ و روزی به اظهار نظر و آثار روانی آن روی ارز بسپاریم، تاثیر این کار را بر زندگی مردم باید ارزیابی کنیم. ما ارز ترجیحی را از 25 میلیارد به 8 میلیارد رساندیم و به دنبال این بودیم با یک برنامه تعیین به سمتی برویم افزایش قیمت نداشته باشیم.

سخنگوی دولت گفت: با پدیده سودجویی روبرو هستیم و قطعا باید در مقابله با سودجویی ها و کنترل ها برنامه قوی تر می داشتیم که امروز با نظام شبکه اطلاع رسانی که در سامانه تجارت شکل گرفت و نظارت هایی که هست امیدواریم از این تنش خارج شویم.

منبع: خبرگزاری پانا

به "اطمینان داریم زمستان برجام به خاتمه خواهد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطمینان داریم زمستان برجام به خاتمه خواهد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید