وقتی بیش از حد عذرخواهی می کنید...

ایرنا زندگی: اگر تا به حال به شما گفته شده است که چقدرعذرخواهی می کنید، وقت آن رسیده است که به رفتار خودتان دقیق تر نگاه کنید. آیا شما واقعا بیش از حد عذرخواهی می کنید یا مبادی آداب هستید و به جا عذرخواهی می کنید؟

وقتی بیش از حد عذرخواهی می کنید...

روانشناسان می گویند عذرخواهی بیش از حد، یک الگوی عادت بین فردی است که ریشه در احساس احترام کم، کمال گرایی و ترس از قطع شدن ارتباط دارد. اگر نگران این شرایط هستید و نمی دانید که آیا بیش از حد عذرخواهی می کنید یا نه، به نشانه هایی که می گویند شما بیش از حد عذرخواهی می کنید توجه کنید.

1. شما برای چیز هایی که بر آن کنترلی ندارید عذرخواهی می کنید

شاید به قول برنت سویتزر بزرگترین نشان قرمزی که برای عذرخواهی بیش از حد داریم، این است که شما برای چیز هایی که هیچ کنترلی بر آن ندارید عذرخواهی می کنید. آیا از همکار خود برای این که زیر باران بوده اند و خیس شده اند، عذرخواهی نموده اید؟ به جای عذرخواهی از چیز هایی که در آن نقشی نداشته اید و قابل تغییر هم نبوده اند، سعی کنید با دیگران ابراز همدردی بکنید.

2. برای کار شخص دیگر، عذرخواهی می کنید

شاید علت این کار این باشد که مسئولیت های شخص دیگری را بر عهده خودمان قرار می دهیم. به گفته روانشناسان این عادت های عذرخواهی را در کودکی یاد می گیریم. افراد فکر می نمایند برای اشتباهات شریک زندگی خود یا رئیس خود باید عذرخواهی نمایند و مسئولیت کار های دیگران بر عهده آن ها است.

3. برای اتفاقات روزمره ساده و عادی عذرخواهی می کنید

برخی از بخش های زندگی مثل عطسه کردن یا احتیاج داشتن به دستشویی، آنقدر عادی و روزمره است که احتیاجی به گفتن ببخشید ندارد. بسیاری از مردم، اما هنوز هم در این موارد عذرخواهی می نمایند.

4. از اشیاء بی جان عذرخواهی می کنید

موبایل خود را روی زمین می اندازید و عذرخواهی می کنید. آندره برنت می گوید که این اتفاق یک عادت زنانه است. یک مطالعه در سال 2010 نشان داد که زنان بیش از مردان عذرخواهی می نمایند، زیرا معتقدند جرمشان شدیدتر است، حتی اگر به صورت تصادفی تلفن را به زمین انداخته باشند.

5. شما مطمئن نیستید چرا عذرخواهی می کنید

عیبی ندارد که عذرخواهی کنید، امابه گفته تینا تسسینا در بسیاری از موارد شما نمی دانید که چرا عذرخواهی کردن تبدیل به عادت شما شده است. برای مقابله با این اتفاق، او توصیه می نماید که به خودتان نگاه کنید و علت را پیدا کنید.

6. به خاطر چیز هایی که فکر نمی کنید اشتباه هستند عذرخواهی می کنید

در بسیاری از موارد ما بدون اینکه اعتقادی به عذرخواهی داشته باشیم، این کار را انجام می دهیم و از اشتباه ننموده عذر می خواهیم. مثلا با اعتقاد دیگری موافق نیستید و عذرخواهی می کنید. در حالی که این عذرخواهی علتی ندارد.

7. هنگام درخواست چیزی عذرخواهی می کنید

برای درخواست چیزی از کسی احتیاجی به عذرخواهی نیست. متخصصان می گویند یکی از دلایل اصلی که مردم از آن عذرخواهی می نمایند، ترس از ناراحت شدن دیگران است. متخصصان می گویند در این مواقع بهتر است به جای عذرخواهی، تشکر کنیم و به جای ببخشید، بگوییم ممنونم.

8. همواره در محل کار عذرخواهی می کنید

در محیط های شغلی افرادی هستند که بی علت عذرخواهی می نمایند و این افراد احتمالا از کارمندان کم اعتماد به نفس هستند. جمله هایشان را ببخشید آغاز می نمایند و بی قدرتی را به دیگران انتقال می دهند.

9. شما به طور کلی از کار های خودتان مطمئن نیستید

اگر به طور معمول نسبت به کار های خودتان تردید داشته باشید، مدام از آن ها عذرخواهی می کنید. زمانی که افراد حس می نمایند بیشتر اوقات اشتباه می نمایند، راحت تر عذرخواهی می نمایند و احساس گناه و نقصشان را پوشش می دهند.

10. عذرخواهی زیاد می تواند نشانه اضطراب باشد

ممکن است برای مقابله با ترس و اضطرابتان، عذرخواهی کنید. بویل توصیه می نماید اضطراب خودتان را کنترل کنید تا به نوبه خودتان به شکستن عادت معذرت خواهی مداومتان یاری کنید. زیرا حتی شما وقتی می خواهید نه بگویید، عذرخواهی می کنید. برخی از افراد برای گفتن حرف هایی که باید در آن نه بگویند عذر می خواهند. برای اینکه بگویند نه، می گویند ببخشید اما... و در این شرایط از ترس قاطعیت، عذرخواهی می نمایند.

منبع: bestlife

منبع: برترین ها

به "وقتی بیش از حد عذرخواهی می کنید..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی بیش از حد عذرخواهی می کنید..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید